Anasayfa  - Özel Akademi OSGB - Gebze OSGB - İş Sağlığı ve Güvenliği WEB SONUÇ Gebze İşe Giriş Raporu   - Özel Akademi OSGB - Gebze OSGB - İş Sağlığı ve GüvenliğiHIZLI TEKLİF AL Gebze İşe Giriş Raporu   - Özel Akademi OSGB - Gebze OSGB - İş Sağlığı ve GüvenliğiİŞ GÜVENLİĞİ UZMANI SÜRE HESAPLAMA Gebze İşe Giriş Raporu   - Özel Akademi OSGB - Gebze OSGB - İş Sağlığı ve GüvenliğiİŞYERİ HEKİMİ SÜRE HESAPLAMA Gebze İşe Giriş Raporu   - Özel Akademi OSGB - Gebze OSGB - İş Sağlığı ve GüvenliğiDİĞER SAĞLIK PERSONELİ SÜRE HESAPLAMA
Özel Akademi OSGB

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Bize Mesaj Yazın...

İşe Giriş Sağlık Raporları

İşe Giriş Sağlık Raporları

İşe giriş sağlık raporu nedir?

 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği yönetmeliği gereğince işe yeni başlayacak olan kişilere kanun ve yönetmeliklere uygun olarak İşyeri Hekimleri tarafından verilen rapordur. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak olan işçilerin, işe başlangıcında ve iş süresi boyunca en az yılda bir kez görevli olduğu işe istinaden uygun ve elverişli olduklarına dair rapor almaları gerekmektedir. Raporu olmayan kişilerin çalıştırılması veya işe alınması yasaktır.

Akademi OSGB bünyesinde barındırdığı işyeri hekimleri ile çalışanlarınızın işe giriş işlemlerini ve çalışan personellerinizin periyodik muayenelerini yapmaktadır. Başlıca periyodik muayene tetkiklerini şöyle sıralayabiliriz:

•    Akciğer Grafiği (Pa Ac)
•    Odyometre (işitme Testi)
•    Sft (Solunum Fonksiyon Testi)
•    EKG (Elektrokardiyografi)
•    Göz Muayenesi
•    Kan ve İdrar Tetkikleri
•    Tetanos Aşısı

İşe Giriş Sağlık Raporu Nasıl Ve Nereden Alınır?

Akademi OSGB olarak uzman hekimlerimiz tarafından detaylı tetkiklerle beraber sanayi bölgesindeki firmalara ağır ve tehlikeli işler mevzuatına uygun olarak işe giriş sağlık raporlarını verebilmekteyiz. Yılda 1 kez rapor ve tetkiklerin yenilenmesi gerekmektedir.

Sağlık raporları işyeri hekimi tarafından yapılan muayene sonrasındaki uygunluk durumuna bağlı olarak verilir. Yani işe yeni giriş yapacak kişinin sağlık durumunun belirlenmesi, görev alacağı işe uygunluğunu ve çalışabilirliğinin tespiti için işe giriş sağlık raporu alınır.

Firmalarda görev alacak her kişinin ilk işe girişinde sağlık raporu alması zorunludur. İş sahasında meydana gelebilecek meslek hastalıklarının gelişimini takip etmek için bu muayenelerin yapılması gerekmektedir. Aksi halde meydana gelen meslek hastalıklarının sebebi belirlenemeyecektir. Yapılacak işin risk faktörleri tespit edilir ve işyeri hekiminin isteyeceği tetkiklerle kişinin muayenesi yapılır.

Tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan firmalarda çalışacak personeller için yapacakları işe uygun olduklarına dair sağlık raporunun olmaması halinde işyerine kişi başı 1.911 TL ceza kesilmektedir.
İşyerinin tehlike sınıfına göre çalışan personellerin  sağlık raporları güncellenmek zorundadır. Çalışmaya devam eden işçiye düzenlenen sağlık raporuna Periyodik Sağlık Raporu denir.

Tehlike sınıfına göre çalışmaya devam eden işçinin periyodik sağlık raporu güncellenme süreleri şöyledir;

•    Az Tehlikeli işyerlerinde çalışan işçi için 5 yıl,
•    Tehlikeli işyerlerinde çalışan işçi için 3 yı ,
•    Çok Tehlikeli işyerlerinde çalışan işçi için 1 yıl geçerlidir.

Belirtilen süreler dolduğunda sağlık raporlarının yenilenmesi zorunludur.
Sağlık raporu işyerine ve yapılacak işe göre tetkik /tahlil işlemlerinde çeşitlilik gösterir. Bu tetkikleri belirlemek işyeri hekiminin inisiyatifine bağlıdır. 
Akademi OSGB olarak işyerlerinin tehlike ve vardiya sistemlerine göre sağlık raporlarında yapılacak testlerle beraber şöyle sıralayabiliriz:

•    Gece ve vardiyalı çalışabilir sağlık raporu; Akciğer grafiği, odyometre, solunum fonksiyon testi,  göz muayenesi, açlık kan şekeri ve tam kan sayımı testidir.
•    Yüksekte çalışabilir sağlık raporu; Akciğer grafiği, odyometre, solunum fonksiyon testi, Elektrokardiyografi,  göz muayenesi, açlık kan şekeri ve tam kan sayımı  testidir.
Kalp, tansiyon, şeker hastalıkları ve nörolojik rahatsızlıkları bulunan kişiler yüksekte çalışamazlar.

Özel Gebze Yüzyıl Hastanesi’nin kuruluşu olan Akademi OSGB olarak tam kadro hizmetinizdeyiz. Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.